E – chemiczne dodatki do żywności
Od kiedy sama kupuję swoje jedzenie, staram się być świadomym konsumentem i wybierać „mniejsze zło”. Czasem aż strach sprawdzać co oznaczają poszczególne E na opakowaniach produktów, ale nie zawsze da się wybrać te nieprzetworzone i nie zawierające w swoim składzie chemicznych dodatków.
Od jakiegoś czasu mam w telefonie aplikację, która przyspiesza proces weryfikacji składu w momencie zakupów. EDIT: APLIKACJA JUŻ OD JAKIEGOŚ CZASU NIE DZIAŁA ;( Dla ułatwienia życia sobie i mam nadzieję nie tylko, umieszczam listę (nieetycznych) chemicznych dodatków do żywności, których należy unikać w diecie wegańskiej. Niektóre z nich są w 100 % pochodzenia zwierzęcego, a inne mogą mieć pochodzenie roślinne lub zwierzęce (w tym przypadku informację w jaki sposób są pozyskiwane, możemy dostać jedynie od producenta).
To czy dane E jest szkodliwe czy nie to już zupełnie inna kwestia i odrębny temat, którego w tym poście nie planuję poruszać. Pomóc Wam może wyżej wymieniona aplikacja, która jest dodatkowo wyposażona w skaner produktów pozwalający na szybką weryfikację składu i szkodliwości składników.
Zakresy numerów listy chemicznych dodatków do żywności:
100–199 Barwniki
200–299 Konserwanty
300–399 Przeciwutleniacze i regulatory kwasowości
400–499 Emulgatory, środki spulchniające, żelujące itp.
500–599 Środki pomocnicze
600–699 Wzmacniacze smaku
900–999 Środki słodzące, nabłyszczające i inne
1000–1999 Stabilizatory, konserwanty, zagęstniki i inne
Pochodzące od zwierząt (100% niewegańskie):
E120 karmina / koszenila – barwnik, kolor ciemnoczerwony, pozyskiwany z wysuszonych, zmielonych owadów zwanych czerwcami kaktusowymi.
E341 fosforan wapnia – zagęstnik, środek spulchniający, pozyskiwany z kości zwierząt.
E441 żelatyna – środek żelujący, uzyskiwany z tkanki łącznej zwierząt.
E542 fosforan z kości – środek przeciwspieniający, pozyskiwany z kości zwierząt.
E901 wosk pszczeli – nabłyszczacz lub nośnik, substancja produkowana przez pszczoły.
E904 shellac – naturalna żywica, pozyskiwana z wydzieliny owadów zwanych czerwcami.
E910 L-cysteina – ulepszacz, produkowana z sierści zwierząt lub ludzkich włosów, czasem piór, używana przy produkcji np. pieczywa.
E920 chlorowodorek L-cysteiny – ulepszacz, produkowany z L-cysteiny (E910) – patrz wyżej.
E921 monowodzian chlorowodorku L-cysteiny – ulepszacz, produkowany z L-cysteiny (E910) – patrz wyżej.
E913 lanolina – wosk zwierzęcy, powstaje podczas czyszczenia wełny owczej.
E966 laktitol – substancja słodząca, produkowana z laktozy pozyskiwanej z serwatki.
E1105 lizozym – konserwant, produkowany z kurzych jaj.
Pochodzące ze źródeł roślinnych lub zwierzęcych (ich źródło pochodzenia wymaga weryfikacji u producenta):
E101 ryboflawina – żółty barwnik, może być pozyskiwana z mleka, na szczęście na skalę przemysłową nie stosuje sie tej metody.
E161g kantaksantyna – barwnik, pozyskiwany z grzybów lub piór flamingów, syntetycznie produkuje sie go z karotenu.
E270 kwas mlekowy – produkowany jest przez bakterie w żywności poddanej fermentacji (zarówno warzywach jak i mleku zwierzęcym), na skalę przemysłową wytwarzany jest poprzez fermentację melasy i skrobi.
E304 palmitynian askorbylu – przeciwutleniacz, produkowany jest głównie z tłuszczu owoców i warzyw, ale może być również z tłuszczy zwierzęcych.
E322 lecytyna – emulgator, pozyskiwany z nasion soji (w większości przypadków) lub żółtka jaja kurzego.
E325 mleczan sodu – konserwant, przeciwutleniacz, sól sodowa kwasu mlekowego (E270), produkowany przez bakterie w fermentowanej żywności (pochodzącej od zwierząt również).
E326 mleczan potasu – konserwant, przeciwutleniacz, sól potasowa kwasu mlekowego (E270), produkowany przez bakterie w fermentowanej żywności (pochodzącej od zwierząt również).
E327 mleczan wapnia – konserwant, przeciwutleniacz, sól wapniowa kwasu mlekowego (E270),produkowany przez bakterie w fermentowanej żywności (pochodzącej od zwierząt również).
E422 glicerol (gliceryna) – substancja słodząca, produkowana poprzez syntetyzowanie propenu lub fermentację cukrów, ta dodawana do mydła pochodzić może z tłuszczu zwierzęcego.
E431 stearynian polioksyetylenu
E432 monolaurynian polioksyetylenosorbitolu
E433 monooleinian polioksyetylenosorbitolu
E434 monopalmitynian polioksyetylenosorbitolu
E435 monostearynian polioksyetylenosorbitolu
E436 trójstearynian polioksyetylenosorbitolu – emulgatory, kwasy tłuszczowe, pozyskiwane z tłuszczy roślinnych, ale niekiedy także zwierzęcych (informację można uzyskać jedynie u producenta).
E442 fosfatydy amonu – stabilizator i emulgator, pozyskiwany z amoniaku i fosforyzowanych kwasów tłuszczowych, przeważnie oleju rzepakowego, niekiedy jako produkt uboczny przy produkcji mydła z tłuszczy zwierzęcych.
E470 sole kwasów tłuszczowych – emulgatory i stabilizatory, pochodzenia roślinnego ale także zwierzęcego (niezależnie od pochodzenia są chemicznie identyczne, dlatego informacji można uzyskać jedynie u producenta).
E471 mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych – emulgatory i stabilizatory, syntetyczne tłuszcze, wytwarzane z glicerolu i naturalnych kwasów tłuszczowych, głównie pochodzenia roślinnego, ale także z tłuszczów zwierzęcych.
E472 estryfikowane mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych – emulgatory i stabilizatory, estry syntetycznych tłuszczów, wytwarzanych z glicerolu, naturalnych kwasów tłuszczowych głównie pochodzenia roślinnego, ale także z tłuszczów zwierzęcych.
E473 estry sacharozy i kwasów tłuszczowych – emulgatory i stabilizatory, estry sacharozy i syntetycznych tłuszczów, wytwarzanych z glicerolu i naturalnych kwasów tłuszczowych, głównie pochodzenia roślinnego, ale także z tłuszczów zwierzęcych.
E474 sacharoglicerydy – emulgatory i stabilizatory, estry cukrów i tłuszczów, wytwarzane z cukru i naturalnych tłuszczów. Zwykle stosuje się tłuszcze pochodzenia roślinnego, ale zdarza się wykorzystanie tłuszczów zwierzęcych.
E475 estry kwasów tłuszczowych i poliglicerolu – emulgatory i stabilizatory, połączenie poliglicerolu i naturalnych tłuszczów, zwykle stosuje się tłuszcze pochodzenia roślinnego, ale zdarza się wykorzystanie tłuszczów zwierzęcych.
E479 estryfikowany olej sojowy – emulgator, produkowany przez podgrzewanie oleju sojowego w obecności wolnych kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe są zwykle pochodzenia roślinnego, ale zdarza się wykorzystanie tłuszczów zwierzęcych.
E481 stearyoilomleczan sodu – emulgator, połączenie kwasu mlekowego i stearynowego, który może pochodzić ze źródeł roślinnych lub zwierzęcych (prawie zawsze stosowany jest olej roślinny).
E482 stearyoilomleczan wapnia – emulgator, połączenie wapnia, kwasu mlekowego i stearynowego, który może pochodzić ze źródeł roślinnych lub zwierzęcych (prawie zawsze stosowany jest olej roślinny).
E483 winian stearylu – emulgator, połączenie kwasu winowego i stearynowego, który może pochodzić ze źródeł roślinnych lub zwierzęcych (prawie zawsze stosowany jest olej roślinny).
E491 monostearynian sorbitolu
E492 tristearynian sorbitolu
E493 monolaurynian sorbitolu
E494 monooleinian sorbitolu
E495 monopalmitynian sorbitolu – emulgatory, wytwarzane z sorbitolu i kwasu stearynowego, który może pochodzić ze źródeł roślinnych lub zwierzęcych.
E570 kwasy tłuszczowe – środek przeciwspieniający, pochodzenia zarówno roślinnego jak i zwierzęcego, w przemyśle używa się głównie te produkowane syntetycznie z drożdży.
E631 inozynian disodowy – wzmacniacz aromatu, otrzymywany z ekstraktu mięsnego, rybnego (sardynek) lub poprzez fermentację cukrów.
E627 guanylan disodowy – wzmacniacz smaku, pozyskiwany z ryb lub glonów morskich.
E635 rybonukleotydy disodowe – wzmacniacz smaku, może być pochodzenia zwierzęcego, pięciokrotnie silniejszy od glutaminianu sodu (E621).
E640 glicyna i jej sól sodowa – regulator, może być pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego (z żelatyny).
Są też pewne dodatki które same w sobie nie pochodzą od zwierząt, ale ich nośnikiem może być żelatyna:
E104 żółcień chinolinowa – barwnik spożywczy, zielonkawożółty.
E160a karoten – barwnik organiczny, roślinny, pomarańczowożółty.
E160ii beta karoten – barwnik identyczny z naturalnymi, żółty.
BRAK KOMENTARZY