Zapiekanka pasterska i test patelni Woll Diamond
Dziś mała podróż do Wielkiej Brytanii i przepis, który oryginalnie wpisywał się w zasadę zero waste, bo z założenia wykorzystywał resztki jedzenia. Mowa o tzw. shepherd’s pie (cottage pie), czyli zapiekance pasterskiej (zwanej również wiejską) składającej się z dwóch warstw, dolnej mięsno-warzywnej i górnej ziemniaczanej. Danie jest sycące i bogate w smaku, dlatego idealnie nadaje się na nadchodzące miesiące. We wpisie znajdziesz również test, mojej nowej tytanowej patelni Woll.
Historia tego dania sięga XVIII wieku, a prawdopodobnym miejscem jego narodzin była Irlandia. Ktoś wpadł na pomysł, by niezjedzone resztki mięsa udusić w gęstym sosie z dodatkiem warzyw, przykryć to wszystko idealnie kremowym ziemniaczanym purée z dodatkiem masła oraz mleka i na koniec zapiec, nadając specyficznej chrupkości wierzchniej warstwie zapiekanki. Zweganizowanie tego dania jest bardzo proste. Wystarczy do gęstego sosu dorzucić więcej strączków lub pozostać przy groszku i rozwinąć troszkę wachlarz smaków dodając grzyby. Wiem, że sezon grzybowy w tym roku był dość słaby, ale może masz akurat resztkę podgrzybków w zamrażalniku i to jest właśnie idealny czas, by je zużyć.
W wersji wegańskiej dolna warstwa może być z tego co akurat znajdziesz w lodówce. U mnie wylądowała cebula, czosnek, marchew, resztka zielonego groszku z zamrażalnika i świeże pieczarki brunatne. Dodatkowo do sosu dodałam odrobinę czerwonego wina i bulionu warzywnego. Do warstwy wierzchniej poza wegańskim masłem (Naturli) i niesłodzonym mlekiem kokosowym, trafił czosnek.
Poza samym przepisem zapraszam Cię na test patelni z powłoką tytanowo-diamentową marki Woll, którą od jakiegoś czasu mam przyjemność używać. Model, który posiadam to Woll Diamond XR LOGIC PRO. Patelnia jest naprawdę głęboka i spora, posiada średnicę 28 cm i 7 cm głębokość. To taki idealny wymiar, kiedy gotuję dla naszej dwójki na kilka dni lub dla większej ilości gości. Jest to patelnia z odpinaną rączką, wykonaną ze stali nierdzewnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu spokojnie mieści się w lodówce i jest łatwiejsza w przechowywaniu, a ponieważ posiadam małą kuchnię, ta opcja bardzo przypadła mi do gustu.
Dzięki zaawansowanej technologicznie powłoce NON-STICK można na niej smażyć bez dodatku tłuszczu (lub jeśli wolisz z minimalną jego ilością) i łatwo jest ją utrzymać w czystości. Dodatkowo powierzchnia ze wbudowanymi kryształami diamentu jest mega odporna na zarysowania. Ponieważ staram się mieć mało rzeczy w kuchni, zależało mi na czymś solidnym i wytrzymałym. Myślę, że Woll trafił ze swoją patelnią w dziesiątkę i w 100 % spełnił moje oczekiwania.
Do patelni w komplecie dołączona jest pokrywka z hartowanego i żaroodpornego szkła, można jej używać zarówno podczas gotowania jak i pieczenia w piekarniku. Podczas robienia sosu do zapiekanki, przykrywałam go od razu po wrzuceniu każdego, kolejnego składnika, po to, aby woda, która wydziela się z warzyw podczas smażenia, wracała na patelnię. Dzięki temu sos zachował maksymalną ilość smaku i tym samym wartości odżywczych w sobie.
Kolejnym etapem testowania było pieczenie. Gdybym przygotowywała tę zapiekankę w normalnej patelni, musiałabym ją na koniec umieścić w naczyniu żaroodpornym i tym samym byłoby więcej zmywania :) Dzięki odpinanej rączce, zarówno wkładanie jak i wyjmowanie patelni z piekarniku jest super wygodne, jednym palcem można odpiąć uchwyt, zamknąć piekarnik i czekać na efekty. Tym razem nie przykryłam potrawy pokrywką, bo zależało mi na przyrumienionym wierzchu.
Na koniec dodam tylko jedno, jeśli szukasz naprawdę solidnych patelni, to zachęcam do sprawdzenia całego sklepu https://www.patelnie-tytanowe.pl/.
A tutaj link do tej konkretnej patelni, którą testowałam https://www.patelnie-tytanowe.pl/patelnie-tytanowe/188-patelnia-woll-diamond-xr-pro-28-gleboka-cm–4032525152069.html.
PRZEPIS
SKŁADNIKI
Warstwa dolna:
1 łyżeczka oliwy
1 duża cebula cukrowa*
1,5 szklanki pokrojonej w kostkę marchewki
400 g pieczarek brunatnych**
1/3 szklanki czerwonego wytrawnego wina
3 szklanki bulionu warzywnego
3 łyżki mąki bezglutenowej***
1,5 łyżki papryki wędzonej
1,5 łyżeczki tymianku
1,5 łyżeczki rozmarynu
2 ząbki czosnku
świeżo mielony pieprz
1,5 szklanki mrożonego zielonego groszku
sól lub sos sojowy do smaku
Warstwa górna:
1,5 kg ziemniaków***
1/2 szklanki niesłodzonego mleka roślinnego
2 łyżki wegańskiego masła
2 ząbki czosnku
sól do smaku
*lub zwykła
**lub zwykłych
***lub zwykłej
****najlepiej typu B (czyli takie mączne, na puree)
TIP: Do bazy zapiekanki możesz użyć innych warzyw, możesz użyć też fake meat’ów (sojowego granulatu, wegańskiego mięsa mielonego z Lidla etc.), możesz dodać soczewicy, eksperymentuj z tym co akurat masz, w końcu to kuchnia zero waste.
PRZYGOTOWANIE
Warstwa dolna:
- Na odrobinie oliwy (lub jeśli masz odpowiednią patelnię, możesz totalnie bez dodatku tłuszczu) podsmaż drobno posiekaną cebulę, polecam w trakcie dolewać odrobinę wody, żeby się poddusiła i stała szklista.
- Następnie dodaj pokrojoną w kostkę marchewkę, przykryj pokrywką i duś aż odrobinę zmięknie.
- Następnie dodaj drobno posiekane w kostkę pieczarki. Duś aż zmiękną, jeśli zajdzie taka potrzeba dodaj odrobinę wody.
- Dodaj kolejno wino, bulion i mąkę, wymieszaj dokładnie by nie pozostały grudki.
- Teraz dodaj paprykę wędzoną, czosnek przeciśnięty przez praskę, tymianek, rozmaryn i pieprz. Duś jeszcze chwilę, aż sos zacznie się zagęszczać.
- Pod koniec dodaj groszek, gotuj kolejne 3 minutki.
- Na tym etapie spróbuj i przypraw do smaku (solą lub sosem sojowym, pieprzem etc.) jeśli zajdzie taka potrzeba.
- Zdejmij z kuchni i pozostaw do ostygnięcia.
Warstwa górna:
- Ziemniaki wstaw wraz z obranym ze skóry czosnkiem i solą do zimnej wody, zagotuj do momentu aż będą całkowicie miękkie. Odcedź.
- Umieść z powrotem w garnku, dodaj pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj na puree (możesz użyć praski do ziemniaków lub innego narzędzia, ja np. używam takiego do ubijania jajek ze sprężynką, od kiedy ich nie jem narzędzie znalazło nowe zastosowanie).
Zapiekanka:
- Jeśli masz taką genialną patelnię jak Woll Diamond XR Pro, nie musisz przenosić bazy zapiekanki do naczynia żaroodpornego, gdyż po odpięciu rączki możesz wstawić ją do piekarnika i piec bezpośrednio w patelni. Ale zanim to zrobisz, rozprowadź na wierzchu wystudzonej warstwy dolnej puree ziemniaczane. Wygładź wierzch widelce. Dopiero teraz, wstaw do piekarnika nagrzanego do 175 stopni i piecz ok. 40 minut, z czego ostatnie 20 minut, ustaw na grzanie jedynie góry (lub do momentu aż ziemniaki z wierzchu się przyrumienią).
- Podawaj posypane świeżymi lub suszonymi ziołami i młotkowanym pieprzem.
BRAK KOMENTARZY