Ratuj Sóweczkę
Temat środowiska naturalnego, jego ochrony i wszelkich działań z tym związanych jest dla mnie bardzo ważny, w końcu to my jesteśmy w pełni zależni od jego stanu. Od jakiegoś czasu skupiam się na wyeliminowaniu z mojego życia plastiku i wdrożeniu idei „zero waste” (wpis o tym co to jest i jak zacząć). Obserwuję i wspieram działania organizacji pozarządowych, pro ekologicznych, działających na rzecz zwierząt i naszej planety. Dziś nie będzie przepisu, w zamian za to spróbuję Was w coś zaangażować.
„Ratuj Sóweczkę” to jedno z wielu działań World Wide Fund for Nature (w skrócie WWF), organizacji działającej na rzecz ochrony środowiska naturalnego, której misją jest powstrzymanie szybko postępującej degradacji przyrody. Celem akcji jest ochrona najmniejszej sowy występującej w Polsce i Europie.
Jest ona gatunkiem chronionym, niestety jej populacja cierpi z powodu utraty siedlisk w wyniku wycinania starych drzewostanów (m.in. w Puszczy Białowieskiej i Puszczy Karpackiej) oraz eliminacji z lasu martwego drewna i obumierających drzew. Wycinanie lasów powoduje, że sowy tracą swoje domy i terytoria łowieckie. Nie mają gdzie polować, ani gdzie składać jaj, dlatego WWF zbiera fundusze na ich ochronę.
Sóweczka to bardzo ciekawy ptak, mimo małych rozmiarów jest niezwykle sprawnym łowcą i pełnoprawnym drapieżnikiem. Co wyjątkowe, jest sową aktywną i polującą w dzień. Zamieszkuje dziuple opuszczone przez inne ptaki, dlatego spotyka się ją jedynie tam, gdzie nie prowadzi się intensywnej gospodarki leśnej. Poza obszarem leśnym, czyha na nie wiele niebezpieczeństw, dlatego bardzo ważne jest, aby znalazła schronienie w koronach starych drzew.
Środki zebrane w akcji „Ratuj Sóweczkę” przeznaczone są na: edukację na temat znaczenia lasów naturalnych jako siedliska sóweczki, poszukiwanie i zabieganie o prawną ochronę drzew zamieszkanych przez sóweczki oraz wspieranie i zabieganie o prowadzenie badań naukowych na temat stanu liczebności i zagęszczenia populacji sóweczki.
Teraz i ty możesz wesprzeć akcję! Zadeklaruj kwotę, wpisz swój e-mail, kod BLIK, a na końcu kliknij przycisk POMAGAM. W imieniu swoim i wszystkich uratowanych sóweczek, dziękuję!!!
Autorem zdjęcia głównego do wpisu jest Piotr Krześlak.
BRAK KOMENTARZY