Focaccia <3
Focaccia to moja ulubiona przystawka kuchni włoskiej, dlatego zasłużyła na mały internetowy fejm! To tradycyjny włoski chlebek zawierający drożdże, w smaku zbliżony do ciasta na pizzę, płaski, przeważnie polany oliwą, posypany różnego rodzaju ziołami, solą, oliwkami, pomidorami, cebulą etc.
Prosty i efektowny sposób na zaspokojenie głodu między posiłkami, bo focaccia za każdym razem może wyglądać i smakować inaczej.
Możesz ją podawać samą jako pieczywo, bądź z pomidorową salsą, baba ganoush (pasta z pieczonego bakłażana), pesto, piklami, dipami, sałatkami, zimną lub ciepłą. Możesz zapakować sobie na drogę, zabrać na piknik lub użyć zamiast bułek i zrobić z niej kanapki. Dodatkowym atutem jest to, że danie jest z natury wegańskie (choć zdarzają się przepisy na bazie mleka, dlatego lepiej pytać o skład w przypadku zamawiania focacci w knajpie).
PRZEPIS
SKŁADNIKI
ciasto:
1,5 szklanki mąki zwykłej pszennej lub pełnoziarnistej
1 szklanka mąki krupczatki
25 g drożdży
1 szklanka ciepłej wody (2 części zimnej wody + 1 wrzącej)
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
3 łyżki oliwy
dodatki (do wyboru):
gruboziarnista mielona sól, za’atar, świeży lub suszony: rozmaryn, tymianek, bazylia, oregano, mięta, oliwki czarne czy zielone, oliwa, pomidory świeże lub suszone, kapary, świeża lub karmelizowana cebula, kurki, płatki chilli, czosnek, grilowany bakłażan czy cukinia, papryczki jalapeño, sezam, pestki dyni czy słonecznika…tak naprawdę cokolwiek zechcesz :)
PRZYGOTOWANIE
- Drożdże zalej 1/2 szklanki ciepłej wody dodaj cukier, wymieszaj i pozostaw na kilkanaście minut.
- W misce wymieszaj mąki, sól oliwę oraz drożdże, dodaj resztę wody i wyrób ciasto (jeśli będzie zbyt gęste dodaj więcej wody).
- Są dwie opcje na dokończenie tego przepisu.
nr. 1 W tym momencie wstawiasz ciasto do lodówki i wyjmujesz 1-2 h przed planowanym spożywaniem focacci.
nr. 2 Pozostawiasz ciasto w ciepłym miejscu na ok. 2 h przykryte czystą ścierką, powinno w tym czasie podwoić swoją objętość. - Jeśli wybrałeś opcję nr. 1 wyjmij ciasto na 1-2 h przed planowanym pieczeniem focacci.
- Nastaw piekarnik na 200-220 stopni.
- Teraz masz chwilę na skropienie focacci oliwą, posypanie solą i umieszczenie na niej wybranego zestawu ziół i dodatków (ja wybrałam czarne oliwki, kapary i mieszankę greckich ziół przywiezionych z wakacji).
- Piecz przez 15-25 minut, aż z wierzchu się przyrumieni.
- Podawaj na ciepło prosto z pieca w towarzystwie np. pomidorowej salsy, dipu z za’ataru lub na zimno z ziołowo czosnkową oliwą.
TIP: Ciasto powinno być dość kleiste, jeśli sobie z nim nie radzisz posmaruj ręce odrobiną oliwy. Polecam zrobić podwójną porcję ciasta i połowę umieścić w lodówce (focaccia 2 dni z rzędu też jest spoko ;).
przyznam, że nie jadłam jej nigdy, ale zawsze podziwiam jak widzę i już wiem, ze koniecznie muszę zrobić! Ta wyszła fantastycznie, aż wyobrażam sobie ten świetny smak :)
no to muuuusisz spróbować! :)